5.4.16


Wernisaż wystawy odbędzie się 6.04.2016r. (środa) o godz. 18.30, w Galerii Katowice ZPAF przy ulicy św. Jana 10 (II piętro). 

Wystawę można oglądać do końca kwietnia, w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00

nie-miejsca
W myśl francuskiego antropologa Marca Augé, „nie-miejsca” to przestrzenie niegodne nazwy “miejsca”. Są to przestrzenie, z których wszyscy korzystamy, lecz tylko na chwilę – w drodze do „miejsc” prawdziwych – naszych domów.
Nie-miejsca zajęły znaczące obszary miast określając, ba – często narzucając ich charakter, mając za nic dawną zabudowę i sąsiadów, tradycję, historię, przyzwyczajenia i wspomnienia. Nie-miejsca skolonizowały centra wielkich miast, przedmieścia, a nawet stepy i pustynie. Powstały ku chwale – dyktatora, oświeconej republiki, wszechpotężnej korporacji, burmistrzów kwitnących miast. Nie-miejsca są emanacją ich woli, zderzonej z ego architekta. Gdzieś w tle jest perfekcyjnie dopracowana funkcja, ergonomia, komunikacja, zapewniającą nie-miejscom niezawodność, z której na co dzień korzystamy.
W tych perfekcyjnych, hipernowoczesnych świątyniach przesytu gdzieś, pomimo ich domyślnie służebnej funkcji dla społeczności, zgubił się człowiek. W fantastycznych architektonicznych formach, w tłumie innych anonimowych, przemierzających nie-miejsca, został sam ze swoim indywidualnym marzeniem, by wreszcie znaleźć się we własnym miejscu.